^Back To Top
 • 1 .
  .
 • 2 .
  .
 • 3 .
  .
 • 4 .
  .
 • 5 .
  .
baner

1.MÁJ - SVIATOK PRÁCE

maj

oslavujú ľudia vo viac ako 80-tich krajinách po celom svete. Tento deň sa „oslavuje“ oddychom ľudí, na ktorých dozerá patrón všetkých pracujúcich , svätý Jozef.

 

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas.

Tento deň by však mal prispieť, aby si zamestnávatelia uvedomili hodnotu zamestnancov a poskytli im dostatočné podmienky na prácu a uznanie, ktoré si zaslúžia. Poďme sa pozrieť, ako sa oslavuje sviatok práce vo svete.

Európa

V Nemecku od roku 1933 je sviatok známy ako „Tag der Arbeit“ a vo Švédsku ho oslavujú od roku 1938. Vo Veľkej Británii, Belgicku, Chorvátsku, Portugalsku, Španielsku, Srbsku, Turecku, Taliansku a v Rusku, na Slovensku je Sviatok práce oslavovaný prvého mája. Oslavy prvého mája oslavuje vo Fínsku mladšia generácia počas prvomájovej noci, počas dňa sa zvyknú „korunovať“ sochy v mestách a pri tejto príležitosti nosia študenti čiapky na hlavách v celej krajine. Nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku sa zvyknú prvého mája stavať máje. Bulhari zakladajú ohne a preskakujú ich, pričom vydávajú rôzne zvuky, aby vystrašili hady.

Kanada a USA

Kým v Kanade oslavujú Sviatok práce 1. mája, v Spojených štátoch amerických považujú sviatok za oficiálny deň konca leta a oslavujú ho prvý pondelok v septembri, či už predĺženým víkendom s rodinou alebo stretnutím s priateľmi pri pikniku. Sviatok práce bol v USA spájaný s násilnými protestmi a preto ho prezident Grover Cleveland rozhodol presunúť a oslavovať v septembri, aby sa s týmto sviatkom nespájalo násilie.

Južná a Latinská Amerika

V Brazílii je Sviatok práce dňom, kedy sa každoročne upravuje minimálna mzda. V Argentíne je to deň oficiálne považovaný za dovolenkový. V Čile 1. mája oslavujú slávnosťami a manifestáciami.

Austrália

V Austrálii oslavujú tento sviatok v rôzne dni, v závislosti od štátov – niekde ho oslavujú v marci, v ďalších  v máji alebo dokonca v októbri. Dôvodom rozdielnych dní osláv v Austrálii je, že každý štát a územná správa vydávajú licenciu na určovanie dňa sviatku práce.

Nový Zéland

Na Novom Zélande oslavujú sviatok práce štvrtý pondelok v októbri.

Ázia

Hongkong, Pakistan, Malaysia, Singapore, Sri Lanka, Vietnam majú oficiálne stanovený Sviatok práce. V Thajsku ho považujú za národný sviatok a v Indii sa tento sviatok nazýva Maharashtra. Jedine v Japonsku nie je tento deň považovaný za sviatok. V Číne naopak dostávajú zamestnanci tri dni voľna. Od roku 2008 si môžu zobrať jeden deň voľna v máji a dva dni v apríli a v júni. Na Filipínach bol Sviatok práce prvýkrát oslavovaný skôr ako na Slovensku a to v roku 1903. Prvý máj oslavujú aj na Havaji, avšak tento deň, nazývaný Lei Day, je považovaný za deň, kedy sa oslavuje ostrovná kultúra a kultúra domorodých obyvateľov.

Afrika

Sviatok práce poznajú aj v Egypte a v Južnej Afrike.

                                                                                                         

Ing. Alžbeta Švecová

Nový študijný odbor

letakCNC

Video o škole

Prezentácia 2016

Zvonenie

zvonenie old

Rozvrh hodín

rozvrh

Študijné odbory

Jedálny lístok

 

jedlo

Vzdelávací portál

portal

Copyright © 2013. OPENMINT Rights Reserved.


Facebook youtube